pilatesplusistanbul | TEMEL SES TERAPİSİ KURSU
3361
single,single-post,postid-3361,single-format-standard,ajax_updown_fade,page_not_loaded,

TEMEL SES TERAPİSİ KURSU

TEMEL SES TERAPİSİ KURSU

Posted by admin in course 05 Nov 2016


ses terapi

SURYA İLE TEMEL SES TERAPİSİ EĞİTİMİ

 26 KASIM 2016 CUMARTESİ 11:00- 18:00

 27 KASIM 2016 PAZAR 11:00 – 18:00

Sesle iyilestirme veya ses terapisi içimizde etrafımızda  ses yardımıyla harmoni yaratmaktır. Holistik iyileştirme metodu yeni batı bilimiyle , en eski şamanik bilgeliğin ve tekniklerin birleşimidir.

Bütün evren titreşmektedir ve trilyonlarca farklı, yegane titresim içermektedir. Aynı zamanda vücudumuzun da kendine has bir titresimi vardir. Ne yazik ki bizim senfonimiz her zaman armonik değildir. Yaşanmış fiziksel ve ruhsal travmalardan oluşan cesitli blokajlar hayatımızın armonisini kaybetmemize yol açar.

Sesle calışmak fiziksel, duygusal, zihinsel ve ruhsal açıdan armonik sağlıklı bir duruma geri dönmek icin gereken titresimleri sezgisel olarak hissetmenin bir yoludur. Sesle iyilesme bu konularda kendi içimizle ve dışımızla bağlı çalışır. Ses, niyetle blokajlari kaldirmamiz için bize yardımcı olur ve bizim mutlu olmamızı engelleyen her neyse iç yüzünü  anlamamızı sağlar.

Bu kursta ne öğreneceksiniz?

Basit eğitim, iyileştirici ses yardımıyla içinizde daha derine dalmanızı sağlamak için dizayn edilmistir. Ses terapisinin ilkeleri grup ve kişisel uygulamayla direk olarak tecrübe edilir. Baskalarına ses terapisi seansları önermeden önce sesle kendimizi iyileştirmeyi öğrenmek en onemli adımdır. Bundan dolayı eğitim seviyesi 1’in  ana odak noktası sesle kendinizi iyileştirmek ve kendi bağlantinizi güçlendirmektir.

Kapsanan Konular:

 • İyilestirici ses
 • Chakra Sesleri
 • Ahenk sesi
 • Ruh Şarkıları
 • Şamanistik ses terapisi
 • Dinleme sanatı
 • Nefes
 • Blokajlari arındırma
 • Gölge Çalışması
 • Iyilestirici ensturmanlar
 • Sarkı söyleme kaseleri (Tibet çanağı)

Eğitime kimler katılabilir ?

 • Terapistler
 • Yoga ve Tai chi eğitmenleri
 • Şamanizm praktisyenleri
 • Müzisyenler
 • En onemlisi ILGI DUYAN HERKES VE KENDINI GELISTIRMEK ISTEYEN HERKES ICIN

Tecrubeye gerek yok! Ancak; kurs terapist, yoga eğitmeni vb.. icin geliştirici olacaktır.

 

Ödeme :              : 450 TL

*Eğitime katılacakların ödemeyi 15 Kasım salı gününe kadar banka hesap numaramıza yatırmaları ya da elden teslim etmeleri kesin kayıt için gereklidir. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

Kim öğretiyor?

Ses terapisti Surya ile önceden tanışmak isterseniz studoyu arayarak tanışma randevusu ya da birebir seans talep edebilirsiniz.

Surya için ayrıntılı bilgi:

http://www.suryasoundhealing.be/who

 

 

SOUND HEALING TRAINING

Soundhealing or sound therapy is the use of sound to create harmony within and around ourselves. This holistic healing method is a union of the newest western science with the oldest – often shamanic – wisdom and techniques.

The whole universe is vibration and contains trillions of different unique vibrations. Also our own body has a specific vibration. Unfortunately our own symphony isn’t always that harmonious. Derived from traumas in the past we carry with us different blockages which causes all kind of trouble in our lives.

Working with sound is a way of intuitively feeling which vibrations are needed to return to a healthy, harmonious state – physical, emotional, mental and spiritual. Soundhealing works on all these interrelated aspects within and without ourselves. Sound with intention enables us to release blockages and gives new insight in that what blocks us from being totally happy.

 

What do you learn in this course?

This basic course is designed to dive deeper within yourself with the help of healing sound. The basic principles of soundhealing are being thaught and directly experienced through individual and group practice. Before we can offer healing sessions to others it’s essential to learn how to heal ourselves with sound first. That’s why the main focus of this training level 1 is on self healing and strengthening your own connection with sound..

 

Covered subjects:

– Healing voice

– Chakra sounds

– Overtones

– Spirit Songs

– Shamanistic soundhealing

– The art of listening

– Breath

– Liberating blockages

– Shadow work

– Healing instruments

– Singing Bowls

 

Fee                      : 450 tl

*Must be paid to book your place. Last day is 15th November. We can give you bank account or you can visit the studio.

 

For who?

– Therapists

– Yoga or tai chi teachers

– Practitioners of shamanism

– Musicians

– Most of all ANYONE WHO IS INTERESTED AND READY TO WORK WITHIN

No previous experience is necessary! Although the course can be an enrichment for work as therapist, yoga teacher, etc.

 

Who’s teaching?

Read here more about Surya, the teacher;

http://www.suryasoundhealing.be/who

* You can meet Surya and get to know more about soundhealing and the training during November. Please contact us if you want a meeting or a private session with him.

Post a comment