pilatesplusistanbul | Doğum Öncesi
144
page,page-id-144,page-template-default,ajax_updown_fade,page_not_loaded,

Doğum Öncesi

hamile yogası

Doğum öncesi ,

Pilates ile Sağlıklı Hamilelik

Pilates, doğum öncesi, sırası ve sonrasında kadını güçlendiren, doğuma hazırlayan ve doğum sonrası eski formuna hızlı bir şekilde dönmesini sağlayan sistemdir. Vücudun ağırlık noktasının değişmesi ve ağırlığın artması; omurgada ağrılara neden olur. Ruhsal açıdan da yıpratıcı olan hamilelik süresince; vücutta kasılmalar meydana gelir. Pilates, özellikle bel ve karın kaslarını çalıştırarak omurgayı rahatlatır. Böylece güçlenen kaslar, ağırlığı paylaşarak omurgaya destek olurlar.Derste yapılan esneme egzersizleri kasılmaları rahatlatır. Tutulma ve ağrıları azaltır. Nefes egzersizleri meditatif yanıyla sizi rahatlatırken; normal doğuma iyi bir hazırlıktır. Aynı zamanda, pelvik bölge egzersizleri; hem doğum esnasında annenin daha rahat olmasını hem de güçlenen rahim kasları doğum sonrasında rahmin kendini daha çabuk toplamasını ve cinsel hayatın normale dönmesini sağlar. El ve ayak bileklerindeki ve bacaklardaki ödemin atılmasına, şişliklerin inerek derinin rahatlamasına ve kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olur. Egzersizler hamile bayanların durumuna uyum sağlayacak şekilde nazik hareketlerden oluşur. Programlar, her ay meydana gelen yapısal ve fizyolojik değişikliklere göre uyarlanmıştır. Böylelikle gebeliğin tüm safhalarında bedeninizi etkin ve güvenli bir biçimde forma sokabilirsiniz.

Hamilelikte Yoga

Hamile yogası; bebeğinizle daha en başından bağ kurmak için yapabileceğiniz en güzel çalışmadır.
Hamilelik süresince düzenli yapılan yoga uygulaması ile fiziksel kondisyon korunur, duruş bozuklukları en aza indirilir, solunum ve dolaşım sistemi güçlenir. Vajinal kaslar rahatladığı için doğum kolaylaşır. Karın kaslarının ve omurgadaki değişikliklerin yeniden yapılandırılması sağlanır. Doğum esnasında da anne, nefesini kullanarak kendini daha sakin kılar ve bedenini çok daha rahat bırakmasından dolayı hem anne, hem bebek için sağlıklı bir doğum gerçekleşir.

Hamilelikte Gyrotonic

Spiral hareketler, esnemeler, açılmalar hamilelere rahatlık veriri.  Hamileler yüzercesine hareket ederken, bir yandan da güçlenerek doğum sırası ve sonrasına hazırlanırlar.

Doğuma Hazırlık Eğitimi

Doğurmak için kadına verilen bir güç vardır, bu gücü kullanmak için biraz bilgisel, biraz da zihinsel hazırlık gerekir. Doğuma hazırlık ve nefes çalışmaları eğitimi sayesinde bu gücü nasıl kullanacağınız konusunda sizlere yardımcı oluyoruz.   Doğum şekliniz ne olursa olsun, önemli olan doğumunuzdan tatmin olmanız ve bebeğiniz ile gerektiği gibi bağlanma yaşamanızdır.Sohbetler ve pratik çalışmalarla geçecek olan tek günlük bu eğitim boyunca aşağıdaki sorulara kendi cevaplarınızı bulacaksınız.

Doğum fizyolojisi ile ilgili teorik bilgiler,

Doğumun hormonları,Doğum nasıl başlar?

Bedeninizi doğuma nasıl hazırlarsınız?

Kendiniz için en iyi doğum ortamını nasıl yaratabilirsiniz?

Doğumdan sonra hastanede bebeğinizi neler bekliyor?

Doğumda desteğin önemi,

Babaların doğuma hazırlığı,

Nefes, gevşeme ve imgeleme teknikleri,

Ağrı ile baş etme yöntemleri,

Doğumda kullanılabilecek aktif pozisyonlar,

Bebeğinizi nezaketle karşılamak,

Sezaryen Nedenleri?

Anne ve bebek dostu sezaryen,

Hastanede sizi neler bekliyor?

Hastane rutinleri nelerdir?

Doğumda müdahaleler,

Doğum konusundaki seçenekleriniz nelerdir, tercihlerinizi nasıl belirlersiniz?

 

Anne ve baba adaylarının birlikte katılmasını tavsiye ediyoruz. Tercih ederseniz yalnız veya doğumda yanınızda olacak başka bir yakınınızla da katılabilirsiniz. Eğitime hamileliğinizin 16. haftasından itibaren katılabilirsiniz.