pilatesplusistanbul | Doğum Sırasında
146
page,page-id-146,page-template-default,ajax_updown_fade,page_not_loaded,

Doğum Sırasında

doula foto1

 

Doğum Sırası Destek

Doula

Doulalar ; kendilerini anneye en mutluluk verici, annenin hayal ettiği doğumu yaşatmaya adamış, hamilelik, doğum ve sonrasında anne istediği sürece yanında olup onunla ilgilenen doğum arkadaşlarıdır.

Doğumla doğrudan ilişkili olmayan, ancak rahatınız, mahremiyetiniz ve güvenliğiniz adına gerekli tüm ihtiyaçlarınızı sağlamak için istediğiniz her an yanınızda bulunabilecek, daha kısa sürede ve daha az müdahale ile doğum yapmanıza katkı sağlayacak, size ne istediğinizi hatırlatacak, rahatlatıp sakinleştirebilecek ve bebeğinizin sizi emmesi için size yardımcı olabilecek özel eğitimli birine ihtiyacınız varsa bir doulaya ihtiyacınız var demektir.

Doulanın Doğuma Etkisi

Hamilelikte sürekli destek vajinal doğum şansını arttırır. Sürekli destek alan gebe, doğal olarak kendiliğinden doğum yapmaya daha elverişli oluyor.

Sonuç Sezeryan oranında %50 düşüş

Doulalar sayesinde güven ve sükunet ortamı sağlandığında, gebeler daha çok mutlu olup, daha kısa doğum sancısı çekiyorlar. Bu da doğumun süresini etkiliyor ve doğumlar daha kısa sürüyor.

Sonuç %25 daha kısa doğum sancısı

Vakum ve epizyotomi kullanımında düşüş

Forseps kullanımında %40 azalma

Doğum öncesi ve süresinde rahatlayan gebelerin ağrı kesiciye ihtiyaçları azalıyor.

Sonuç Epidural taleplerinde %60,

Pitocin kullanımında %40,

Ağrı kesici kullanımında %30 düşüş

 

 

Veriler; Klaus, MH. & Kennell, JH. The doula: an essential ingredient of childbirth rediscovered. Acta Paediatrica 1997, 86(10), pp.1034–1036. Hodnett ED, Gates S, Hofmeyr GJ, Sakala C. Continuous Support for Women During Childbirth 17 Ekim 2012