pilatesplusistanbul | Pilates Hakkında Söylenen Yanlışlar
2866
single,single-post,postid-2866,single-format-standard,ajax_updown_fade,page_not_loaded,

Pilates Hakkında Söylenen Yanlışlar

Yeni Resim3

Pilates Hakkında Söylenen Yanlışlar

Posted by admin in Uncategorized 17 Nov 2014

YANLIŞ - Pilatese kizlar gider, boylari kadar toplarin üzerinde ziplarlar :)
DOGRU- Top; günümüzde pilates diye anilan, gecen yüzyilin baslarinda Joseph Pilates tarafindan  kurulan kontroloji methoduna sonradan dahil edilmiš bir yardimcidir. Üzerinde beli destekleyerek abdominalleri calistirabileceginiz bircok hareket olmasinin yanisira, en zor šinav deneyimini de yine top ellerinizin altindayken yašayabilirsiniz.
Cinsiyet ayirt etmeksizin, koordinasyon ve kondisyon saglamak, kaslardaki deformasyonu onleyip, ince uzun ve šekilli bir vücuda sahip olmak için pilates en etkili çözüm!
Pilates iyilestirici özelligi, kas kuvvetini ve esnekligini artiriyor olmasindan dolayi özellikle erkek sporculara öneriliyor. Olimpiyat yarišlarinda cevrenizdeki kizlarin hayranlikla baktigi bütün yüzme takimi  da antremanlari esnasinda pilates yapiyor!
Kilo verdikten sonra da o kiloyu korumanin en iyi yollarindan biri yine pilates.

YANLIŞ- Erkek adam sadece fitness yapar!
DOGRU- Fitness salonlarinda yapilan egzersizler genelde belirli bölgeleri calistirip, calismayan bölgelerle arasinda bir dengesizlik yaratirlar. Bu dengesizlikler de omurga rahatsizliklarina, durus bozukluklarina kadar gider. Pilates ise vücudu bir bütün olarak görür ve en derinden disariya dogru; ayak bileginden baśa dogru ešit ve bir bütünlük içinde çalistirmayi hedefler. Kaslari kuvvetlendirirken esneklik, denge ve koordinasyonu da beraberinde gelistirir. Bu nedenle sadece spor yapanlarin degil, gündelik hayatin yarattigi deformasyona, durus bozukluguna maruz kalan herkes icin iyi bir çözümdür.

YANLIŞ- Boy uzatır.
DOĞRU- Üzgünüm sizin düşündüğünüz anlamda boy uzatmaz. Evet olduğunuzdan çok daha uzun durursunuz ama bunun sebebi omurganızın doğal duruşunu kazanmasıdır. Yerçekiminden, fazla kilolardan, orantisiz kas çalištirmaktan, sürekli oturmaktan ve buna benzer sebeplerden dolayı omurganın şekli bozulur, diskler birbirine yaklaşır. Pilates, karın ve bel kaslarınızı güçlendirerek doğal bir korse oluşturur. Bu doğal korse omurların arasındaki mesafenin naturele dönmesini sağlar, sizin daha dik oturmanıza ve yürümenize yardımcı olur. Bu da şunu gösterir ki; sizin Pilates sayesinde kazandığınız, doğal bir duruşla birlikte sadece gerçek boyunuzdur.

YANLIŞ- Pilates bir dvd eşliğinde ya da televizyon karşısında yapılabilir.
DOĞRU- Eğitmen, pilatese başlamadan önce postürünüzü degerlendirir. Yani vücudunuzun daha zayıf yanlarını ve omurganızın doğal bir açıda olup olmadığını kontrol edip buna uygun bir çalışma programı hazırlar. Vücudunuzu nasıl kontrol etmeniz gerektiğini ve nasıl nefes almanız gerektiğini öğretir ki pilates sadece bir nefes egzersizi değildir. Eğitmeninizin anatomi hakkında ciddi bir bilgiye sahip olması ve değişik durumlarda değişik çözümler üretebilmesi gerekmektedir. Bu metot yanlış uygulandığı takdirde büyük sakatlıklar doğurabilir. Duruşunuzun bir eğitmen tarafından kontrol edilmesi hareketin etkisini tamamen değiştirir. Ayrıca her hareket herkes için doğrudur gibi de bir genelleme maalesef yok. Dolayısıyla sizin yapınıza hangi hareketlerin uygun olduğunu bilinçli bir eğitmenle karar vermeniz çok daha doğru olacaktır. Belirli bir aşamaya geldikten sonra tek başınıza çalışmaya başlayabilirsiniz. Benim tavsiyem daima bir eğitmen eşliğinde çalışmanızdan yanadır. Egitmenin ufak dokunuslari sizde büyük farkindaliklar yaratacaktir.

YANLIŞ- Pilates kilo verdirir.
DOĞRU- Pilates omurganızı düzeltip vücudunuzu şekillendirmeye yardımcı olur, fakat yanında yağ yakıcı bir egzersiz yapmadığınız ve beslenmenize dikkat etmediğiniz sürece zayıflayamazsınız. Mutlaka kardiovasküler bir çalışma eklemelisiniz. Bu nasıl olur? İlla koşu bandında olmaz tempolu yürüyüş yapabilirsiniz, ama bu yürüyüşün hızı kesinlikle alışverişte kullandığınız hız olmamalı hızlı yürümelisiniz ve her seferinde nefes alıp vermelisiniz. Başlangıçta kısa mesafelerde başlayıp yavaş yavaş tempoyu arttırabilirsiniz. Dans etmeyi seviyorsanız dans edebilirsiniz. Kick box gibi hem hobiniz haline gelecek hem de nabzinizi yükseltecek bir çalismayla destekleyebilirsiniz. Böylece hem endorfin salgılamaya devam edip hem istediğiniz sonuca sevdiğiniz bir yoldan ulaşmış olursunuz.

YANLIŞ- Makineli pilates ticaridir çünkü minderde de aynı sonucu alabiliriz.
DOĞRU- Minderde yapılan pilates tamamen kendi vücut ağırlığınızla yaptığınız bir çalışma şeklidir. Bir grup dersine dahil olsanız bile kendi kendinizin eğitmeni olursunuz, çünkü eğitmen bacağının üstünde 10 ton ağırlık varmış gibi kaldır dediğinde bunu yapıp yapmamak tamamen sizin elinizdedir. Bu bakımdan çok iyi konsantre olup kendi vücudunuzu dinleyip kontrol edebiliyor olmalısınız. Makineli yapılan pilateste durum farklıdır; burada vücudunuzun direncini arttırmak için çeşitli bantlar ve yaylar devreye girer. Bunlar vücudunuza doğru duruşu verirken vücudunuzu yönlendirerek hareket kabiliyetinizi artırır, çok daha hızlı ve iyi sonuç almanızı sağlar.
MERVE POLAT
Egzersiz Egitmeni

Post a comment