pilatesplusistanbul | Yoga
222
page,page-id-222,page-template-default,ajax_updown_fade,page_not_loaded,

Yoga

yoga   Kendinize Yapacağınız Tutkulu Araştırmanın Başlangıç Noktası …

Temel Yoga

  Temel yoga dersleri, fiziksel yoga uygulamasının yapı taşlarını oluşturan asanalar arasında gelip giderek, sizi bedensel ve ruhsal derinliklerinize doğru yapılacak keşife davet eder. Yoga uygulamalarına başlangıç yapmak , temel pozlarda derinleşmek isteyen, uzun zamandır yoga yaptığı halde o günlük ileri seviyede bir dersi tercih etmeyen herkes için uygundur. Yeni başlayanlar bir zaman sonra power ve vinyasa 1-2 derslerine geçiş yapabilecekleri gibi hep temel yoga derslerine de devam edebilirler.

Vinyasa Yoga

Vinyasa, Sanskrit dilinde nefes ve hareketin birlikteliği anlamına gelir, bu tarz yogada belli bir akış söz konusudur. Pozlar, her nefes alışla bir poz, her nefes verişle bir poz şeklinde birbirine bağlanarak bir seriyi oluşturur. Sanskrit kökenine bakarsak “nyasa” yerleştirmek, “vi” ise özel bir şekilde anlamına gelmektedir. Öyleyse vinyasa özel bir şekilde yerleştirmek anlamında kullanılmaktadır. Pozlar birbiri ardına sıralı ve düzenli bir şekilde gelir. Hayat gibi akışkan ve kendi içinde bir düzeni vardır. Gece ve gündüz gibi. Doğum, yaşam ve ölüm gibi… Vinyasa yoga hayatın döngüsel akışına da vurgu yapmaktadır aynı zamanda. Güney Hindistan’ın önemli Masterlar’ından Krishnamacharya, vinyasa yogayı sadece fiziksel egzersizlerden oluşan bir sistem olmanın ötesine taşımış ve şöyle demiştir: “Sınıflarımda öyle bir atmosfer yaratmalıyım ki, her öğrenci yogada kendi yolunu bulsun!” Gerçekten de her öğrencinin fiziksel ve ruhsal durumu birbirinden farklıdır. Herkesin yapabildiği, yapamadığı farklıdır. Vinyasa Yoga kendi sınırlarınızı tanımanıza ve keşfetmemize yardımcı olur.

Power Yoga

K. Pattabhi Jois’in geliştirdiği Power Yoga, Ashtanga Yoga’nın Batı’daki yorumudur. Fiziksel esnekliğin artmasını ve öz disiplini amaçlayan bir pratiktir. Nefesle içiçe ve bağlı uygulanan duruşlar, akış içinde zaman zaman yumuşak bir uygulama gibi görünse de hissedilen ve etki eden genel olarak ağır ve bedeni hassasiyet içinde güçlendirici, zorlayıcı bir çalışmadır. Diğer yoga çeşitlerinden farkı, duruşların beklemeden arka arkaya bir akış içerisinde gerçekleştirilmesidir. Ancak bu akış uygulama içindeki kişilerin ihtiyaçlarına, varsa rahatsızlık ve sakatlıklara göre değişiklik gösterir. Farklı beden parçalarına, kaslara, bağlara, dokulara kadar inen bir çalışma bütünlügü içinde planlanır. Bedenin akışa hazırlanması için uygulamanın ilk adımı olarak kaslar için ısınma hareketleri yapılır. Nefesle bağ kurulur ve akış içinde tüm beden parçalarına yayılan dinamik bir çalışmayla uygulama gerçekleşir

Sporcular için Yoga

Sporcular neden yoga ile tanışmalı? Temel maddeleri kısaca sıralayalım. Yenilenmeyi ve güçlenmeyi destekler. Birçok spor dalında sporcuların kas dokularında oluşan laktik asit atılmadığı zaman uzun vadede performansı olumsuz etkiler. Yoga pratikleri kas dokularında oluşan laktik asidin atılmasına yardımcı olur. Uyku düzeni için önemli rol oynar ve kalitesini artırır. Denge artırır ve sakatlıkları belirli ölçüde önler. Birçok spor dalında farklı hareketlerle bedenin bir tarafı daha fazla çalışır. Bu nedenle iskelet kas dengesizlikleri oluşarak kronik sakatlanmalar meydana gelebilir. Yoga pozlarıyla denge korunurken aynı zamanda sakatlıklar için tedbir ve güçlendirme özelliği taşır. Biyomekanik güçlenme ve enerji akışıyla iyileştirme özelliği sağlar. Sporcular enerji akışı ile maksimum performans sağlamayı hedefler. Yoga uygulamaları esneklik sağlar ve eklem hareket kabiliyetiyle kas gerginliğini azaltarak güçlenme sağlar. Bu güçlenme, hareketler için gerekli enerji ihtiyacını azaltır. Sporcu performansını artırır. Beden farkındalığını ve odaklanmayı geliştirir. Yoga fiziksel ve zihinsel denge sağlar. Beden duruş ve hareketlerine bir farkındalık getirir. Nefes teknikleri ve merkezlenme sağlayan bir uygulama olduğundan sporcular için antrenmanlar, yarışma/maç öncesi ve sonrasında etkili bir araçtır. Aynı zamanda stresi azaltır, sakinlik içinde doğru kararlar almayı destekler. Farklı nefes teknikleri içerdiğinden akciğer kapasitesini artırıcı özelliğe sahiptir. Nefes teknikleri; nefes fonksiyonlarının, diyaframın ve kaburgalar arası kasların, maksimum gelişimini şağlar. Akciğer sağlığı sporcular için hayati önem taşır.

Hamilelikte Yoga 

Hamile yogası; bebeğinizle daha en başından bağ kurmak için yapabileceğiniz en güzel çalışmadır.
Hamilelik süresince düzenli yapılan yoga uygulaması ile fiziksel kondisyon korunur, duruş bozuklukları en aza indirilir, solunum ve dolaşım sistemi güçlenir. Vajinal kaslar rahatladığı için doğum kolaylaşır. Karın kaslarının ve omurgadaki değişikliklerin yeniden yapılandırılması sağlanır. Doğum esnasında da anne, nefesini kullanarak kendini daha sakin kılar ve bedenini çok daha rahat bırakabilir ve hem anne, hem bebek için sağlıklı bir doğum gerçekleşir.

Neden Yoga?

Biraz da kendini dinlemeye ihtiyacın var! Kim söylemiş yoga sadece esnekler için diye, Bu devirde iç huzur önemli! Beden, ruh, zihin bütünlüğü! Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur! Omurgan genç olduğu kadar gençsin!

Nefes ve Meditasyon

Nefes çalışması, farklı nefes tekniklerinin beden ve zihin aracılığıyla bir bütünlük içinde yol almasıdır.
Adım adım pratiklerle, nefesimizi farketmeye,  dinlemeye ve böylelikle ihtiyacımız doğrultusunda geliştirmeye odaklanırız. Tamamen bir farkındalık içinde en derin parçalarımızda,  iç organlarımızda titreşimlerle hissetmeye başlarız. Kalp atışlarımızın ritmi nefesimizi, nefes alış-verişlerimiz bedenimizi uyarır.  Bu uyarıya duyarsız kalmak yerine; nefesimizi doğal, uzun, yumuşak ve ritmik kullanarak günlük yaşamımızda olumlu yönde bir döngü oluştururuz. Bu çalışmalar pranayamadır. Pranayama, hayat enerjisidir.
Meditasyona oturarak; öncelikle her ne koşullar altında olursa olsun kendimizle kalma, kendi sesimizi duyabilme yeteneğimizi besleriz. Algılarımızı açık tutarak, olumlu-olumsuz hislerimiz ve bu hislerimize olan tavırlarımızla yüzleşmek, uyuyan benliğimizi uyandırmak için bir araç görevindedir.
Nefes egzersizleriyle kurgulanan bir meditasyona hazırlık ve meditasyonun bizlere katkılarından bir kısmı aşağıda maddelenmiştir.
- Nefes alış-verişlerimizi farketmek ,
- Nefesi farklı tekniklerle günlük yaşamda kullanmak,
- Konsantrasyon ve odaklanmayı artırmak,
- An’ı yakalama ve An’da kalmak,
- Ben Kimim?  sorusunu araştırma yolculuğumuz,
- Zihinsel, bedensel, duygusal ve çevresel farkındalık,
- Beyinde ve bedende sağlıklı enerji akışı oluşturmak,
- İş yaşamında ve sosyal ortamlarda doğal nefesimizle ve farkındalıkla kalabilmek.”